Zobacz nasze aukcje
Slup

Historia


W 1873 roku cesarz Austrii Franciszek Józef I, car Rosji Aleksander II oraz cesarz Niemiec Wilhelm II utworzyli tzw. Związek Trzech Cesarzy. Powstało jednocześnie miejsce niezwykłe i unikatowe- trójstyk trzech cesarstw: Austrii (Jęzor), Rosji (Niwka, Modrzejów) i Niemiec (Mysłowice), którego granicę wytyczały trzy rzeki: Czarna Przemsza, Biała Przemsza i Przemsza. Nazwa „Trójkąt Trzech Cesarzy” wzięła się z błędnego przetłumaczenia słów ,,Drei Kaiser Ecke”. Zamiast kąt przetłumaczono trójkąt. Nazwa ta weszła do języka potocznego i jest używana do dnia dzisiejszego.

Trójkąt Trzech Cesarzy miał kiedyś znaczenie polityczne, gospodarcze i turystyczne. To ostatnie powodowało, że w latach 1880-1914 przyjeżdżało tu tysiące turystów, głównie z Górnego Śląska i Niemiec (szacuje się, że mogło to być nawet 6000 osób tygodniowo). Co ich tu przyciągało? Miejsce w którym stykały się granice Trzech Cesarstw oferowało im liczne atrakcje: wejście na wieżę widokową, rejs stateczkami parowymi i barkami wzdłuż Przemsz, spacery wzdłuż promenady z licznymi restauracjami i występami orkiestr, chórów, czy teatrów.
W tym szczególnym miejscu spotykały się przede wszystkim kultury różnych narodowości.

Co działo się w „Trójkącie Trzech Cesarzy” i jak zmieniało się to wyjątkowe miejsce doskonale ilustrują pocztówki - niemy świadek historii. zobacz wiecej
Wieża powstała z inicjatywy władz powiatu katowickiego na 35 metrowym wzgórzu na prawym brzegu Przemszy. Do realizacji wybrano projekt Zmierzch Bogów autorstwa Wilhelma Kreisa nieznacznie zmieniony przez berlińskiego architekta Zillmanna. Wykonanie robót zlecono A. Krawczykowi z Mysłowic. Kamień węgielny położono 8 maja 1907 roku. 20 października 1907 roku odbyło się uroczyste otwarcie wieży. Po plebiscycie na Śląsku wieżę nazwano Wieżą Powstańców później nazwaną imieniem Tadeusza Kościuszki. 21 sierpnia 1933, decyzją ówczesnego wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego, wieża została zburzona, a kamień z jej rozbiórki wykorzystano do budowy schodów katowickiej katedry i kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej w Brzęczkowicach.
-wysokość: 22 metry
-budulec i wykonanie: granity śląskie -granit strzegomski i granit szary, 12 mis ogniowych na szczycie
-koszt: 70 000 marek
zródło wikipedia
Portal poświęcony wieżom Bismarcka.
http://www.bismarcktuerme.de/ebene4/polen/myslow_pl.html

zobacz wiecej

Aktualności

11-05-2019
Katalog zawiera ponad 500 pocztówek z lat 1891-1921 poukładanych rocznikami. czytaj wiecej

Kontakt

Masz wiedzę lub materiały dotyczące
tego miejsca?
Chciałbyś się nimi podzielić,
lub poprostu porozmawiać na ten temat?


Skontaktuj się z nami!
ttc@op.pl
Created by undicom.pl